Ново срещу старо: плюсове и минуси на инвестирането в ново строителство
Инвестицията в имот е сериозна, запомняща се и важна стъпка в живота на всеки от нас. Без значение дали става дума за жилище или бизнес имот, подробностите и малките подводни камъни около реализацията са много, а предприемането на такъв ход често се свежда до въпроса имотът ново строителство ли да бъде или не?
Какво се разбира под „ново строителство“ ?
В жаргона на пазара на недвижими имоти, под ново строителство се разбира незавършеното проекти – имоти без Акт 15. Въпреки че не са завършени, те могат да бъдат закупени. Именно това представлява инвестицията в ново строителство. Разбира се, такъв тип реализации имат както своите плюсове, така и своите минуси:
Предимства на ново строителство:
Предварителното договаряне на цената е защита срещу повишаването ѝ на база поскъпване на необходимите материали за завършване на цялостния строеж, т.е. цената на вашия имот няма да се влияе от покачването на цените в най-различни сфери;
Имате възможност за договаряне на разсрочено плащане, което осезаемо ще олекоти семейния или фирмения бюджет;
Довършителните дейности по имота са съобразени с желанията на купувача – можете да избирате до какво ниво да бъде готов вашия имот. Някои клиенти предпочитат да влязат в напълно готово жилище или офис, докато други предприемат коренно различни действия и поемат в свои ръце довършителните дейности;
Иновации в строежите – при инвестицията в новопостроен имот си спестявате главоболия, свързани с подмяна на стари и неработещи инсталации – ВиК, електричество и т.н. Изборът на ново строителство гарантира качествено изпълнение както по невидимите части, така и стилна и съвременна външна фасада, което повишава стойността на имота за в бъдеще;
Осъвременените методи на строителство са гаранция за по-висока енергийна ефективност, което от своя страна би ви спестило разходи за отопление в дългосрочен план.
Недостатъци на новото строителство, с които няма да се сблъскате, ако инвестирате във вече завършен имот:
Разбира се, на първо място е рискът, който всеки купувач поема, инвестирайки в имот, който на практика все още не съществува.
Срокът за изпълнение на проекта – период, който винаги може да се удължава по ред причини;
Несигурността дали всички поети от продавача на имота ангажименти ще бъдат изпълнени и с какво качество. От тази гледна точка е важно да инвестирате в имот, който се строи от доверена компания, с изградено име и множество гаранции за качество, а нашите реализатори са тези, които могат да ви насочат в правилната посока!
Липса на юридически права върху имота – купувачът на имот на зелено може да сключи с фирмата продавач само предварителен договор, който няма същата тежест като валиден договор за продажба, тъй като не е законно да се сключи окончателен договор преди достигането на поне груб строеж.
Квадратурата – един въпрос, който често се оказва неясен за купувачите. За разлика от вече съществуващите имоти, построени преди 1991 година, при новото строителство площта се изчислява по малко по-различен начин. В квадратурата на всеки имот се включват и общите части, заедно с таванските и подземните помещения. Докато в площта на старите имоти влиза само ¼ от терасите, то при новото строителство в квадратурата се включва цялата площ на всички тераси, които имотът притежава.