Ако наскоро сте закупили ново жилище или ако сте на път да го направите, вероятно сте помислили за всички отговорности, които идват с него: ипотеки, застраховки и – рано или късно – обновяване и ремонт. Въпреки че отговорностите може да изглеждат много и на моменти непосилни, притежаването на дом е вълнуващо. Просто трябва да знаете какво да правите и какво да не правите, за да избегнете неочаквани разходи и проблеми.
5 неща, които трябва да направите преди да закупите жилище
Има няколко съвета за поддръжка на дома, които трябва да оглавят списъка със задачи на всеки нов собственик.
- Проверка на вашата Отопление, вентилация и климатизация (ОВК) система: Ако вашата ОВК система не е била обновена преди да закупите жилището, проверете въздушните филтри и другите части дали имат необходимост от ремонт или подмяна.
- Проверка на улуци и водосточни тръби: Уверете се, че вашите улуци или водосточни тръби са почистени от отломки. Ако са запушени, влагата може да се натрупа и да изтече във вашия покрив или основа – затруднение, което най-вероятно ще изисква скъпи ремонти. Потърсете също пукнатини или дупки; те могат да причинят същите проблеми.
- Проверете за течове: Течовете на въздух и вода – независимо дали са в изолацията, тръбите или стените – могат да доведат до редица проблеми във вашия имот. Коригирайте течовете незабавно с уплътнение или повече изолационен материал.
- Оценете изолацията: Изолацията на тавана, мазето и прозорците е от решаващо значение за защитата на влага, вредители и промяна на вътрешната температура. Ако има дупки, липсващи части или други проблеми с вашата изолация, ще трябва да я смените. Можете сами да инсталирате някои видове изолация; други изискват помощта на професионалист.
- Обновете домакинските уреди: Подмяната на един или повече от вашите уреди ще спести разходи, независимо дали смените вашата пералня, сушилня, съдомиялна машина, микровълнова печка или хладилник. Всеки един от тези уреди трябва да бъде или чисто нов или в отлично и работещо състояние.
5 неща, които НЕ трябва да правите
Има и някои грешки, които трябва да избягвате. Допускането им може да доведе до необходимостта от скъпи ремонти и реновации:
- Без рутинни грижи: Въпреки че къщата или апартамента може да са преминали през предварителна проверка, трябва да ги поддържате постоянно. Ако не го направите, може да се наложи да плащате за основен ремонт в рамките на една година. Рутинната грижа включва сезонна поддръжка като почистване на улуци, проверяване на контактите и превключвателите за всякакви проблеми, и тестване на детектори за дим и аларми. Пренебрегването на тези задачи или изчакването на още една година, преди да се погрижите за тях, може да доведе до повече проблеми и разходи.
- НЕ правете ремонти твърде рано: Въпреки че може да сте обмисляли ремонт на кухня или баня при покупката на вашия дом, най-добре е да изчакате поне една година, преди да ремонтирате дадена стая. Трябва да опознаете къщата и да си потвърдите, че няма по-важни ремонти, които се нуждаят по-спешно от вашето внимание. В противен случай можете да стигнете до средата на ремонта, само за да откриете, че основата ви е в окаяно състояние — и че нямате пари да я поправите.
- Преразход: Като нов собственик на жилище трябва да включите много разходи в бюджета си, включително ипотечни плащания и сметки за комунални услуги. Ако инвестирате в проекти за ремоделиране или озеленяване през първата година — без да си дадете малко време да свикнете с новия си бюджет — може да се окажете на червено. Прекарайте една година в новия си дом, след което започнете да мислите за ремонти и подобрения.
- Бъдете реалисти: Ако нямате пари да ремонтирате през първата година, но въпреки това искате да го направите, можете да опитате „Направи си сам“ проекти. Всички сме гледали програми и видеа, в които хората правят всичко да изглежда лесно и просто. Но трябва да сме реалисти. Тези „направи си сам“ ентусиасти са експерти, които са работили в областта от години. Повечето собственици на жилища нямат предишен опит, а тези проекти могат да бъдат сложни изискващи доста време и прецизно изпълнение.
- Приемане на ниска оферта: Когато започнете да наемате изпълнители за домашни проекти, ще попаднете на такива, които предлагат далеч под средната оферта. Въпреки че може да се изкушите да наемете тези професионалисти, НЕ го правете. Както се казва: получавате това, за което плащате.
Да бъдеш собственик на жилище е свързано с голяма отговорност и много възможности – някои от тях са вълнуващи, а други не толкова. Важно е да сте в крак с рутинната поддръжка, както и да сте подготвени за всичко, което може да ви се случи, преди да инвестирате в големи подобрения на дома.