Българският пазар на недвижими имоти определено е динамична среда, която често попада под светлините на прожекторите. Коментарите, беседите и публикациите, свързани с тази ниша са много разнопосочни, но както е известно на повечето от нас – най-често се коментират високите цени на имотите и презастрояването у нас. А замисляли ли сте се, какво е представлявал пазарът на недвижими имоти преди и какво развитие всъщност е претърпял?
Пазарът на недвижими имоти в България може да се раздели условно на три съществени периода, които, разбира се, са обусловени основно от икономическото развитие на страната, което пък от своя страна е пряко свързано с политическото и управление.
Пазарът на недвижими имоти след Освобождението на България
През този период всичко в страната се урежда от държавата и недвижимите имоти не остават по-назад в това отношение. Няма безразборно купуване на имоти по желание на клиента, както и безразборно строителство. Жилищните имоти се продават на клиентите в зависимост от семейното им положение – колкото по-голямо семейство, толкова по-голям апартамент. И всичко това е било уредено със Закон – вид строителство, цена на квадратен метър, период за изпълнение на строежа и период, който купувача трябва да изчака, за да се сдобие със жилището си.
За самите имоти като архитектурни обекти можем да кажем, че са еднотипни – и интериорно, и екстериорно.
Преходът
Гореизброеното положение е и причина за състоянието на пазара на недвижими имоти в началото на 90-те години, а именно – ниско предлагане и високо търсене. А този период е известен у нас като преход. Преход към така наречената пазарна икономика, на която сме съвременници в момента. Един много объркан, динамичен и запомнящ се период, в който пазарът на недвижими имоти претърпява революционна за държавата промяна, тъй като самата икономика на държавата се променя. И така пазарът на недвижими имоти претърпя пълен обрат – голямо предлагане, но много ниско търсене от страна на обществото поради хиперинфлацията и ниските доходи. Всичко това от своя страна доведе до застой в развитието на тази ниша.
Пазарът на недвижими имоти след 2000г. до наши дни
От една страна, с приемането на България в НАТО (2004г.) и в Европейския съюз (2007г.), страната ни стана много по-достъпна и примамлива дестинация за чужденците. Това успя да изведе и пазарът на недвижими имоти на международно ниво, което привлече много чуждестранни инвеститори и купувачи и промени драстично състоянието на имотния пазар у нас. Със сигурност първото десетилетие на 21в. е периодът, в който тази ниша търпи най-много промени и най-голямо развитие. Впоследствие, световната икономическа криза отново завъртя колелото и нанесе сериозни промени на този пазар. Цените на имотите спаднаха драстично в сравнение с покачването, което претърпяха в началото на новото хилядолетие. Въпреки това обаче, средният ръст остава над 10% дори и като се вземе предвид кризата през 2008г.
Модерният пазар на недвижими имоти на кратко може да бъде характеризиран с достатъчно предлагане, сравнително високо търсене и по всеобщо мнение на специалисти – по-скоро високи цени на квадратен метър в сравнение с тези от отминалите години, съобразно икономическата обстановка за конкретния период.