Скоростта, с която ежедневието ни се променя и развива, е наистина страшно бърза и тенденциите във всяка една сфера се опитват всячески да догонят представите и желанията на съвременния човек, а защо не и да ги изпреварят?
Архитектурата и строителството са част от областите, които бележат голям напредък в последните години и умело успяват да се възползват от развитието на технологиите и навлизането на дигитализацията във всички сектори. Едновременно с това, наболелият проблем за опазването на околната среда и съхраняването на невъзобновяемите природни ресурси също оказва огромно влияние върху архитектурните трендове. Ето защо, комбинацията от заобикалящи фактори създава тенденции в архитектурата, които бележат спецификите на нашата епоха и в резултат получаваме уникални сгради, остяващи отпечатък във времето със своята неповторимост.
Какво можем да очакваме от архитектурните тенденции в недвижими имоти у нас?
Модата в архитектурата се определя на световно ниво и до голяма степен зависи не само от търсенето на купувачите и наемателите, но и от въображението на архитектите, както и от обстоятелствата на времето, в което те творят. Както вече споменахме, най-голямо влияение в наши дни оказват дигитализацията и ориентацията към екологичните проекти, които целят да се постигат максимално иновативни и функционални резултати без да се нарушава природния баланс.
Материалите, които се използват
Все повече се предпочитат естествени материали както за строежа на самите сгради, така и за обзавеждането не само на жилища, но и на бизнес имоти – офиси, административни сгради, търговски обекти. Основният мотив за това е, че те се рециклират по-лесно, а главна цел на строителите е да се снабдят с материали, които са сертифицирани, че не нарушават екологичния баланс, когато се добиват.
Изкуствен интелект
Голяма част от дизайните на иновативните сгради са създадени чрез изкуствен интелект – само няколко ключови думи, които смятате за приоритетни и получавате цялостен дизайн на бъдещия си имот – както екстериорен, така и интериорен. С този метод се цели както бързо изготвяне на визията, така и постигането на уникалност и неповторимост на проектите.
Връщане на човека към природата – устойчиви жилища
Една от най-нашумелите тенденции и е да се строят сгради, които са изцяло ориентирани към природата и със създаването си целят не унищожаване на тревна площ, а нейното възобновяване. Един такъв пример са зелените покриви – те се осъществяват чрез сгради, чиито покриви са проектирани така, че да могат да бъдат озеленени. Това едновременно допринася както за благосъстоянието на населените места, така и за по-лесното и функционално поддържане на самите сгради.
Друг начин за съхраняване на тревните площи и заедно с тях и животинското и растително биоразнообразие е ориентирането към по-малки сгради – големи точно толкова, колкото би било необходимо. Модерният човек все повече се стреми да избяга от грандоманията и огромните къщи и апартаменти започват да се превръщат в отживелица. По същия начин стои и въпросът с административните сгради – много по-често се срещат споделените пространства – хора от различни професионални области работят в една и съща сграда/офис и по този начин се предотвратява презастрояването.
Това, което със сигурност може да се твърди за архитектурните тендеции през идните години, е, че както строителството, така и интериорния дизайн са ориентирани към опазване на околната среда и дейност, която оставя максимално малък отпечатък върху екосистемите. Изкуственият интелект навлиза все по-осезаемо в тази сфера и предлага на практика неограничени възможности и идеи!